Jak działa i czym jest Google?

W XXI wieku wszelkie niezbędne informacje poszukujemy w Internecie, poprzez wyszukiwarkę. Potrafi ona, w ciągu sekundy znaleźć bardzo wiele tematów dotyczących wpisanego hasła lub z nim powiązanych. Te wyszukiwania, co mają najwięcej wspólnego z poszukiwanymi hasłami znajdziemy najwyżej listy. W tym artykule przedstawimy wam jak najlepiej wykorzystać potencjał wyszukiwarki oraz wytłumaczymy, w jaki sposób ona działa.

Czym jest wyszukiwarka?

Większość ludzi na świecie korzysta z niej tysiące razy w ciągu dnia, ale czy potrafią określić, czym właściwie ona jest? Wyszukiwarką internetową nazywamy witrynę, która dzięki określonemu oprogramowaniu, pomaga użytkownikom poszukiwanie w sieci niezbędnych informacji. Korzysta się z nich również w marketingu internetowym. Jest także niezbędna do pozycjonowania internetowych witryn przez specjalistów od SEO. Jest to konieczne, jeśli chcemy, aby użytkownicy weszli na nasza witrynę i np. skorzystali z zamieszczonej tam oferty, ponieważ wypozycjonowana strona znajdzie się na szczycie, co zwiększa prawdopodobieństwo odwiedzin.

 W Polsce największą popularnością, cieszy się wyszukiwarka Google. Można powiedzieć, że jest czołówką wśród wszystkich wyszukiwarek, ponieważ korzysta z niej aż 97 % internautów w naszym kraju.

W jaki sposób działają wyszukiwarki?

Jeśli już wiemy, czym jest wyszukiwarka to czas dowiedzieć się również, w jaki sposób ona działa. Jeżeli jednak chcemy to wiedzieć to najpierw powinniśmy skupić się na pytaniu, w jaki sposób są one zbudowane. Każda jedna wyszukiwarka posiada cztery części składowe: bazy danych, program wyszukujący, pająka oraz indeksy.

Pająk zajmuje się czytaniem kodu witryny. Działa on jednak w nieco inny sposób niż robi to wyszukiwarka, która również czyta kody. Pająk, ma to do siebie, że załączniki HTML są pomijane, a kod interpretowany. W zadaniu pająka, leży jedynie zapamiętanie tekstu znalezionego na stronie wraz z otamowaniem go.

Czym więc zajmują się bazy danych? Ww. pająk właśnie do nich przekazuje dane, które zebrał. Zaindeksowana jest każda witryna, która została wcześniej przez spider`a przeglądnięta. Takie zaindeksowane witryny, to właśnie zadanie dla bazy danych, która je wszystkie przechowuje. W celu ponownego sprawdzenia treści witryny roboty mogą wykorzystać bazę danych.

Wszystkie internetowe słowa, które zostały zebrane przez roboty są przechowywane w indeksach. Jeśli akurat wybrana strona jest potrzebna użytkownikowi Internetu, indeksy pomagają ją odnaleźć.

Kolejnym elementem wyszukiwarki, ale równie ważnym jest program wyszukujący. Jest on najczęściej kojarzony z wyszukiwarką. Kiedy wpisujemy słowo w wyszukiwarkę to zaczyna się praca programu wyszukującego, który przegląda indeksy, aby znaleźć potrzebne słowo. Gdy zostanie on znaleziony, jest przekazywany użytkownikowi w postaci stron, które wybrane słowo kluczowe zawierają.

Na jakich zasadach działa Google?

Każdy z nas jest ciekawy jak działa wyszukiwarka, lecz z pewnością jeszcze więcej ludzi intryguje działanie Google. Wyszukiwanie informacji da internautów odbywa się w trzech etapach:

  • Pobieranie- Googleboty przeszukują indeksy w celu odnalezienia nowych stron oraz ich aktualizacji.
  • Indeksowanie-jest to faza przygotowywania przez roboty słów kluczowych znalezionych w witrynach.
  • Dostarczanie wyników-jest to wyszukiwanie stron przez Googleboty, w których znajdują się słowa kluczowe powiązane z wpisanym hasłem. Następnie są wyświetlane internaucie w postaci witryn.