Dopóki chodzimy do szkoły, to często słyszymy, że jest to nasz drugi dom. Z pracą jest tak samo! W końcu spędzamy tam osiem godzin dziennie, a dobre relacje w miejscu pracy są bardzo ważne.
Efektywniejsze działania
Każdy szef marzy o tym, aby jego zespół był efektywny, pracował bez zakłóceń i nie miał problemów wewnętrznych. Nie jest to tylko złudne marzenie, wiele firm naprawdę tak działa, ale nie jest to proste. Współpraca opiera się na znajomości drugiej osoby, ale nie chodzi o znajomość w sensie podania nazwiska i stanowiska, pracownicy muszą znać swoje mocne i słabe strony, muszą wiedzieć w jakich sprawach mogą na sobie polegać i do kogo muszą się zwrócić ze swoimi problemami. Poznanie drugiej osoby to również umiejętność reagowania na jego zachowanie, nie każdy jest otwarty i czasami niektóre zachowania mogą zostać błędnie odczytane, to prowadzić będzie to powstawania nieprzyjemnych sytuacji. Wspólna znajomość jest możliwa dzięki skutecznie przeprowadzonej integracji.
Team building
Team building oznacza budowanie zespołu, czyli dążenie do jego integracji. W przypadku rodziny, czy dobrych znajomych jesteśmy do nich przywiązani, znamy ich i oni znają nas, jest to efekt długiego przebywania ze sobą, rozmów, wspólnego jedzenia posiłków, czy dzielenia się swoimi radościami i smutkami. W pracy takie rzeczy nie pojawiają się naturalnie, zwłaszcza, że pojawia się tam element konkurencji. Praca jest miejscem, w którym mamy narzucone pewne zadania do wykonania i nie można w tym czasie zacząć rozmawiać z koleżanką z biurka obok, naturalna integracja może nastąpić, ale jest to bardzo długi proces, na szczęście team building pozwala to przyśpieszyć.
W jaki sposób budować zespół?
Budowanie zespołu trzeba zacząć już od podstaw, przedstawiając nowego pracownika należy dać mu trochę czasu do przyzwyczajenia się, poznania współtowarzyszy, warto w pierwszym dniu pracy zapoznać go z wieloma osobami i nie dawać zadań do wykonania. Niech nowy pracownik ma czas na przygotowanie swojego miejsca pracy, poznania najbliższych kolegów i poznania struktur panujących w miejscu pracy. Dobrym rozwiązaniem jest także wydzielenie na przykład wspólnej kuchni albo pomieszczenia do wspólnego spożywania posiłków, dzięki któremu pracownicy będą mogli chociaż na chwilę porozmawiać.
Doskonałym rozwiązaniem jest integracja poza miejscem pracy, na przykład na wspólnej aktywności fizycznej, spływie kajakowym, grillu, czy też na grze miejskiej. Problemem jest tylko dopasowanie aktywności, która będzie każdemu pasować. Nie można oczekiwać, że osoba, która ma ponad 60 lat będzie doskonale bawić się podczas gry w paintballa, ani nie można oczekiwać, że ktoś będący na diecie bezglutenowej ucieszy się na imprezę, która nie przewiduje menu dla niego. Rozsądny wybór aktywności do wspólnego wykonania jest bardzo ważny, warto o to pyta pracowników, podpowiedzą oni co ich interesuje i jakie aktywności są w stanie wykonać. Budowanie zespołu poza miejscem pracy jest niezwykle efektywne i przynosi trwałe efekty.