Hypertext Transfer Protocol Secure - czyli popularny HTTPS ma ścisły związek z protokołem SSL i odpowiada za zabezpieczenie witryny od strony serwera. Jak widzicie przed paskiem adresu zielony protokół "https:", to macie do czynienia z witryną, która jest odpowiednio zabezpieczona. Takie zabezpieczenia zwykle spotyka się na platformach, które oferują panele klientów i zamysłem SSL jest ochrona danych osobowych konsumentów. Zadajecie nam pytania mailowe o wprowadzenie protokołu SSL i wpływie tej decyzji na pozycję strony. Czy po wdrożeniu https: możecie liczyć na wzrost pozycji? Nie, ale na spadek - jak najbardziej tak.
Każda akcja rodzi reakcję
Dlaczego po wprowadzeniu https: pozycja Waszej strony ulegnie obniżeniu? To bardzo proste do wytłumaczenia, ponieważ chodzi o akcję i reakcję. Jeśli kiedykolwiek zmienialiście treść na swojej stronie (dużo treści, przyjmijmy 50% całej strony), to nie ma opcji, że nie odczuliście jej spadku. Każda tak poważna miana wymaga indeksacji przez algorytmy Google i trwa to od kilku do kilkunastu dni. Zmiana jeszcze bardziej drastyczna, bo związana z adresem strony oraz jego zabezpieczeniem spowoduje spadek pozycji nawet o kilka stron w Google.
Google nie lubi zmian
Każda zmiana przy stronie internetowej, zwłaszcza od strony kodu źródłowego wymaga indeksowania, czyli przyjęcia do wiadomości Google. Pamiętajcie, że dodanie nowego artykułu na stronie może podnieść Waszą pozycję, lecz zmiana treści na 50-100 gotowych już podstronach z marszu spowoduje u Was spadki. Nie musicie się jednak martwić. Podobnie jak w przypadku tekstów, tak samo i SSL szybko odzyskacie swoją pozycję, ponieważ zastosowanie https: wiąże się z zabezpieczeniem, a ten aspekt Google traktuje bardzo dobrze.
Wdrożenie zabezpieczenia https: obniży pozycję Waszej strony, ale tylko na jakiś czas. Radzimy, aby planować witryny tak, aby już na starcie mieć odpowiednie zabezpieczenia. Każda poważna zmiana w przyszłości zawsze spowoduje stopniowy spadek strony na dalsze pozycje.
Pamiętacie etap wdrożenia SSL na swoje serwery? Jeśli tak, to napiszcie, jak zaczęła zachowywać się Wasza strona!