Elementarny audyt witryny pod kątem mobile

Już parę razy, pisałem wam na temat optymalizacji witryn pod względem ruchu z organicznych wyników wyszukiwania. Jednak w ostatnim czasie nazbierało się dość dużo nowych tematów, z którymi chciałbym się z wami podzielić. Przekonajcie się, jak przeprowadzić analizę witryny, jeśli chodzi o mobilne SEO przy pomocy narzędzi, które możesz znaleźć wszędzie w ekosystemie Google. Mam oczywiście na myśli te narzędzia, które służą do analityki sieci jak np. Google Analytics czy Google Webmaster Tools.

Czy inwestycja w mobile się opłaca?

Wielu z was zapewne zastanawia się, czemu inwestycja w jak najlepszą kondycję witryny mobilnej się opłaca. Może zacznijmy od tego, czym różni się rozkład CTR pomiędzy mobile a desktop. (W tej części powiem Ci jak szybko wrasta ruch, który pochodzi z mobile). Zwróć uwagę, jaką wysokość osiągnęła smartfonazja dzięki możliwości dostępu do sieci, coraz lepszej i szybszej nauce starszych osób w tej dziedzinie, a także na przyszłe pokolenie, które rodząc się w dobie ogromnego postępu technologii zaczyna stawać się konsumentem towarów, usług i treści dostępnych przez urządzenia mobilne.

Jeszcze niedawno, nawet jak strona, która wersji mobilnej nie posiadała, mogła zyskać bardzo wysoką pozycję w wyszukiwarce. Teraz jednak wszytko zmieniło się o 180 stopni, ponieważ Google naznacza strony, które nie skorzystały z możliwości dostosowania się do urządzeń mobilnych to dodatkowo, można znaleźć informacje na temat kar grożących za brak responsywność witryny.

Czy to nie przesada?

Mimo iż, przez wytyczne Google pod względem mobile, może wydawać się to komuś przykrym obowiązkiem to wcale tak nie jest. Moim zdaniem aktywność w ten sposób może być bardzo opłacalna. Za niedługo stanie się to nawet warunkiem dla utrzymania się na rynku e – commerce a także firm, które się promują przez Internet. Jednak nie każdy patrzy tak przychylnie na mobile jak moja osoba. Spotkamy się również z ludźmi, których nie obchodzą statystyki czy prognozy wszelkich specjalistów. Myślą, że to ich w ogóle nie dotyczy. Jeśli również myślisz w taki sposób to przedstawię Ci kilka narzędzi, dzięki, którym będziesz stanie stwierdzić czy rzeczywiści dobrze myślisz.

Narzędzie pomocne twojej witrynie to m.in. Google Analytics. Jeśli jest Ci on nieznany to masz bardzo dużo zaległości, które musisz nadrobić. Pokaże Ci on statystyki wraz z podziałem ich na ruch pochodzący ze smartfonów, desktopów i tabletów. Dzięki takim informacjom będziesz w stanie wyliczyć jak duża liczba osób korzysta z Twojej witryny przez urządzenia mobilne.

Prędkość, z jaką witryna się ładuje

Szybkość ładowania się strony jest bardzo ważną kwestią i wpływa na to ile osób zrezygnuje z korzystania z Twojej niej. Jeśli chodzi o mobile, jest to tym bardziej istotne, ponieważ na smartfonach Internet działa wolniej niż na komputerach. Powinieneś, więc skontrolować czy Twoja strona działa wystarczająco szybko.

Podsumowując

W dzisiejszych czasach mamy bardzo możliwości na sprawdzenie naszej witryny pod każdym kontem. Powinniśmy, więc podejmować wszelkie działania w celu ulepszenia strony, aby była jak najlepiej zoptymalizowana.