Sprawdź, czym jest Panda i jak jej unikać?

Jeśli jesteś właścicielem strony internetowej, z pewnością dajesz swoim użytkownikom wolną rękę, jeśli chodzi o dodawanie komentarzy. Jednak, nie jest to najlepsze rozwiązanie, ponieważ może ściągnąć na Ciebie problemy. Powodem tego jest Google, a dokładniej jego aktualizacja algorytmu tzw. Panda, która zajmuje się kontrolowaniem treści. Jeśli jakaś strona posiada teksty o niskiej jakości treściach lub małej ich ilości, powinna być przygotowana na karę ze strony Pandy.

Komentarze jadą na jednym wózku z treścią witryny

Jeśli łączna treść komentarzy przerośnie długość Twoich treści, Google będzie brał je pod uwagę podczas oceny witryny. Kontroluj, więc działania użytkowników, aby ich treści nie mijały się z tematem dotyczącym Twojej strony. Konsekwencje, jakie się z tym wiążą to nie tylko kary za wątpliwą, jakość, ale także trudność w określeniu tematyki strony, a co za tym idzie brak widoczności w wynikach wyszukiwania.

Dopasowana rozpiętość tekstu

Niektórym wydaje się, ze im więcej tekstu znajdzie się na ich stronie tym lepiej. Ale czy na pewno? Jeśli treść jest dobrej, jakości i wartościowa to owszem, ponieważ komentarze nic nie zepsują. W momencie, kiedy jest ona dokładana na siłę, – co użytkowników nie zachęca do odwiedzin – jest dla nas niekorzystne. Konsekwencje takich działań, mogą być nieprzyjemne. Zastanawiasz się, jaka jest optymalna długość tekst? Nie ma określonej rozpiętości, wszystko zależy od przekonań konsumentów. 

Analiza linków wychodzących

Każdy pozycjoner, zdaje sobie sprawę jak ostatnimi czasy utrudnione jest zdobywanie linków do swojej strony oraz co się może stać, jeśli są one niezgodne z wytycznymi Google. Szczególnie narażeni są Ci, co wkładają budżet w spam systemów wymiany linków, których jakość pozostawia wiele do życzenia.

Nawet, jeśli Ty nie podejmujesz takich działań to mogą to zrobić inni poprzez linki zamieszczane w komentarzach. Zwracaj, więc uwagę czy linki, które się w nich znajdują na Twojej witrynie, nie posiadają atrybutu nofollow.

Także autorytet może spotkać się z Pandą

Nawet najważniejsi mogą zostać ukarani przez Pandę. Taka sytuacja spotkała Barry'ego Schwartza, który w czasie jeden z rozmów na żywo z Johnem Muellerem powiedział, że na jego stronie również Panda zagościła, do czego przyczyniły się właśnie komentarze użytkowników.

Nie usuwaj komentarzy

Powyższy tekst, nie jest namową do blokowania możliwości komentowania Twojej strony. Niekiedy poprzez komentarze możesz zyskać bardzo dużo korzyści, jeśli dyskusje są na temat, który jest wciąż rozwijany, a dodatkowo dodawane są nowe źródła. Przyciąga to większe rzesze odbiorców, a Twoja witryna zdobywa większą popularność. Takich komentarzy w żadnym wypadku nie powinieneś usuwać.

Nawet, jeśli komentarze zwarte na Twojej stronie nie porażają, jakością to mogą one prowadzić do większej aktywności innych użytkowników, którzy angażują się w treść.

Jeśli nie chcesz, aby zawitała u Ciebie Panda to wykorzystaj sposób Barry`ego Schwartz, który pozbył się komentarzy HTML, a załadował je w czystym JavaScript.