Oprogramowanie pudełkowe

Oprogramowanie pudełkoweOprogramowanie pudełkowe, czyli...

Termin „oprogramowanie pudełkowe” pojawia się dość często, nie każdy jednak wie dokładnie, co pod tą nazwą się kryje. A zatem... Oprogramowanie pudełkowe, jak może już sugerować jego nazwa, jest pewnego rodzaju już gotowym produktem („wyciągamy z pudełka” i możemy go od razu używać). Oprogramowanie takie posiada licencję, za którą najczęściej płaci się jednorazowo, a następnie można takiego oprogramowania używać tak długo, jak jest potrzeba.

Po zakupie oprogramowania, należy zainstalować je na komputerze. Oprogramowanie pudełkowe posiada określony pakiet funkcji. Tutaj należy pamiętać o tym, że właśnie z tego względu oprogramowania nie będzie dało się aktualizować czy też dowolnie zmieniać, bowiem może być to jednoznaczne z utratą licencji. Wobec powyższego, niezwykle istotne jest to, aby dobrać takie oprogramowanie, które możliwie najbardziej będzie spełniać oczekiwania.

Wady i zalety oprogramowania pudełkowego

Jak i każdy inny produkt, tak też oprogramowanie pudełkowe posiada zarówno wady i zalety. Najważniejszą zaletą jest to, że oprogramowanie takie może być produktem zindywidualizowanym – można je dopasować do potrzeb. Może być także produktem unikalnym. Oczywiście tego rodzaju opcja będzie droższa. Osoby, które nie chcą czy też nie mogą pozwolić sobie na większą inwestycję, mogą pokusić się o oprogramowanie pudełkowe produkowane masowo – wówczas jego cena jest naturalnie znacznie niższa.

Wśród wad należy wymienić to, iż w czasie korzystania z oprogramowania pudełkowego nie możemy liczyć na żadną pomoc techniczną, zatem samodzielnie trzeba będzie zgłębić tajniki oprogramowania, jakie zakupiliśmy. Problemem jest też to, że takiego gotowego (teoretycznie) nie można aktualizować. W związku z tym właściciel takiego oprogramowania może pozostawać nieco „w tyle” za innymi, którzy dzięki możliwości aktualizacji innych oprogramowań, będą je ciągle udoskonalać, aby nadążać za aktualnymi potrzebami i wymaganiami.

Naturalnie, nie ma rzeczy niemożliwych, dlatego też zasadniczo można pokusić się o aktualizację oprogramowania pudełkowego, jednak wówczas należy liczyć się z dość dużymi kosztami. Samodzielnie, o ile nie posiada się specjalistycznej wiedzy z tego zakresu, lepiej „nie kombinować”, aby nic nie zepsuć, zaś pomoc profesjonalisty, jak można się domyślić, tania nie będzie.