Wybor oprogramowania do sklepu internetowego

Wybór odpowiedniego oprogramowania do własnego sklepu internetowego jest ogromnie ważną kwestią. To w dużej mierze właśnie od niego zależeć będzie komfort pracy, wygląd sklepu i wiele innych rzeczy. Wybierać można obecnie wśród całkiem sporej ilości produktów, należy jednak dobrze przemyśleć ostateczną decyzję, aby nie żałować – zła decyzja będzie wiązała się bowiem zarówno ze stratą czasu, nerwów jak i z kolejnymi kosztami... W związku z tym, warto bliżej przyjrzeć się dostępnym propozycjom.

Platformy dedykowane – wybór dla indywidualisty!

Wielu właścicieli sklepów internetowych decyduje się na tak zwaną platformę dedykowaną. Tego typu oprogramowanie ma to do siebie, iż tworzy się je od samego początku zgodnie z oczekiwaniami i potrzebami klienta. Tutaj jednak należy pamiętać o tym, iż z takim właśnie indywidualnym oprogramowaniem niewiele można później zrobić – tzn. można pod warunkiem ponoszenia dodatkowych opłat. Koszt stworzenia platformy dedykowanej jest dość duży, zatem zapewne też nie każdy będzie mógł sobie na inwestycję tego rodzaju pozwolić.

Oprogramowania pudełkowe

Kolejną ciekawą propozycją są oprogramowania pudełkowe, wśród których można wyróżnić opracowanie otwarte i zamknięte. Tego rodzaju opracowań jest bardzo wiele, zatem jest w czym wybierać. Są to gotowe oprogramowania, więc nie trzeba czekać na ich stworzenie. Problem może stanowić natomiast fakt, iż w przypadku oprogramowania pudełkowego często nie ma możliwości jego modyfikowania bądź też można to zrobić jedynie w niewielkim zakresie.

Oprogramowania pudełkowe otwarte to oprogramowania darmowe, które oparte są na licencji Open Source. I choć można je modyfikować, istnieje pewien „haczyk”. Jaki? Otóż taki, że po samodzielnej modyfikacji oprogramowania takiego nie będzie można aktualizować lub też nie będzie to czynność prosta i tania. Z kolei oprogramowania pudełkowe zamknięte to oprogramowania w formie dzierżawy. Jest to dobra opcja dla tych właścicieli sklepów, którzy nie oczekują szczególnych zmian jeśli chodzi o funkcjonalność oprogramowania i wolą powierzyć się fachowcom, bowiem sami nie mają zdolności informatycznych.

Open Source

Zdecydowanie największą możliwość modyfikacji daje opracowanie Open Source. Każdy właściciel takiego oprogramowania może dowolnie zmieniać kod źródłowy. Oprogramowanie to ma bardzo wiele zalet. Przede wszystkim cały czas pojawiają się nowe aktualizacje, a błędy szybko są eliminowane. Jedynym problemem może być to, iż z racji tego, że wszyscy mogą wprowadzać nowe funkcje, w sieci można czasem znaleźć informacje dot. tego, jak włamać się i zdobyć ważne informacje.