Disawov Tool - narzędzie do usuwania stron z indeksu

Często bywa tak, że pozycja naszej strony internetowej spada, ponieważ linki prowadzące do niej są nieaktywne, wygasły lub zwyczajnie jej szkodzą. Osoby nie znające się na pozycjonowaniu poproszą specjalistów o pomoc, choć mogą samemu sprawdzić wartość linku i usunąć z indeksu te pozycje, które szkodzą witrynie. Najpopularniejszym i zdecydowanie najlepszym narzędziem do usuwania stron z indeksu jest Disawov Tool, będący częścią Google Webmsaters Tools. Jak z niego korzystać? Tego dowiecie się poniżej.

Kiedy linki nam szkodzą?

Czasem dzieje się tak, że zakupiłeś linkowanie w katalogach, lecz zauważasz, że po roku czasu nic się w nich nie dzieje, nie są dodawane nowe treści ani kolejne strony. W związku z tym pozycja Twojej witryny może nieco spaść, więc koniecznym będzie usunięcie z indeksu tych linków, które nam już nie służą. Po zalogowaniu się do panela Google Webmasters Tools zaczynamy wklejać do narzędzia linki prowadzące go naszej strony. Obojętne czy są to katalogi, artykuły sponsorowane lub komentarze na forach - kasujemy te linki, których zwyczajnie nie chcemy. Możemy również przestudiować historię linkowania strony (powiedzmy, konkretnego katalogu) aby sprawdzić, czy usunięcie z indeksu linka będzie miało dla nas pozytywny wpływ. Często niektóre katalogi z grupy wielu (katalogowanie zazwyczaj sprzedawane jest po 20, 25, 50, 100 sztuk) są wartościowe, ponieważ moderator bardziej o nie dba i nie warto ich usuwać z indeksu.

Czy usunięcie strony z indeksu zawsze daje profity?

Nie zawsze. Z narzędzia Disavow Tool należy korzystać bardzo odpowiedzialnie, ponieważ łatwo jest usunąć stronę z indeksu, a gorzej budować linki na nowo. Nieodpowiedzialnością będzie usunięcie zbyt wielu stron, bo to niemal zawsze skutkuje obniżeniem pozycji. Zaleca się ostrożność oraz obserwację zachowania strony dzień po dniu od chwili usunięcia niektórych pozycji z indeksu.

A Wy? Korzystacie z tego narzędzia? A może agencja marketingowa robi to za Was? Piszcie pod tematem, co sądzicie o Disavow Tool.